לחץ חברתי

ניווט מהיר

בני נוער ולחץ חברתי

התרחיש הבא מוכר לבני נוער רבים: נניח שאתה יושב עם כמה חברים לשחק במשחקי מחשב, ומישהו מזכיר משחק מסוים שיתכן שהוא המועדף עליך. אחד מהחברים מבטל אותו, והאחרים מסכימים עימו. אתה יודע שזה משחק מהנה עבורך, אך כלפי חוץ, מכיוון שאינך מעוניין לפתח דיון מורכב, אתה זורם עם האחרים.

מצב זה מכונה לחץ חברתי, המתבצע כהשפעת חברים או השפעה חברתית לאמץ סוג מסוים של התנהגות, לבוש או גישה על מנת להתקבל כחלק שווה מקבוצת חברים. בני נוער חווים השפעות חברתיות במספר תחומים שונים, החל מהבגדים אותם הם לובשים ועד למוסיקה לה הם מקשיבים.

השפעת חברים אינה בהכרח דבר שלילי. כל אדם מושפע מסביבתו, באופן שלילי וחיובי, בכל גיל. בני נוער מבלים זמן רב יותר עם חבריהם מכפי שהם מבלים עם הוריהם ואחיהם. ככל שהם הופכים להיות עצמאים יותר, חבריהם ממלאים באופן טבעי תפקיד משמעותי יותר בחייהם. אם כי לעיתים, במיוחד במצבים רגשיים, יתכן שקשה לעמוד בפיתוי ההשפעה החברתית, ואז היא הופכת ל"לחץ נפשי" הגורם לביצוע פעולה או נקיטה בגישה חשיבתית כלשהי, למרות חוסר הנוחות.

התייחסות עולם המדע ללחץ חברתי כגורם למתח

מדענים באוניברסיטת טמפל בפילדלפיה סבורים כי קיימות שתי תכונות עיקריות המבדילות בני נוער ממבוגרים בכל הנוגע לקבלת החלטות. בפרט במהלך ההתבגרות המוקדמת, בני נוער נמשכים לתגמולים המיידיים של בחירה פוטנציאלית ופחות קשובים לסיכונים האפשריים.

שנית, בני נוער באופן כללי עדיין לומדים לשלוט בדחפיהם, לחשוב קדימה ולהתנגד ללחץ מאחרים. כישורים אלו מתפתחים בהדרגה, כמו יכולת בני נוער לשלוט בהתנהגותם, עד שהיא משתפרת לאורך גיל ההתבגרות.

רופאים בבית הספר לרפואה באוניברסיטת קורנל סבורים כי בני נוער מהירים ומדויקים מאוד בקבלת פסקי דין והחלטות עצמיות לגבי מצבים בהם יש להם זמן לחשוב. יחד עם זאת, כשהם צריכים לקבל החלטות בלהט הרגע, או במצבים חברתיים, החלטותיהם לעיתים קרובות מושפעות מגורמים חיצוניים כמו בני גילם.

במחקר שמומן על ידי המכון הלאומי לשימוש בסמים (NIDA), שעקב אחר בני נוער ששיחקו במשחק מחשב של נהיגה בעצמם, לעומת אותם משחקים שבוצעו בתוך קבוצה. המדענים גילו כי בני הנוער ששיחקו במסגרת קבוצתית נטלו יותר סיכונים בהשוואה לבני הנוער ששיחקו לבדם. תוצאה זו מצביעה על העובדה לפיה בני נוער עשויים להתקשות יותר לשלוט בהתנהגויות אימפולסיביות או מסוכנות כשחבריהם בסביבה, או במצבים בהם הם טעונים רגשית.

טיפולים להפחתת לחץ בקרב בני נוער

פעילויות כגון בניית מיומנויות פיסיות, למידה ויצירתיות מספקים אתגרי השפעה וגירוי חיוביים, ובו בזמן בונים מסלולים חזקים במוח. בעוד שבני נוער מושפעים ללא הרף מסביבתם, בסופו של דבר ההחלטה לפעול, או שלו לפעול, תלויה בכל אדם. אז כשזה מגיע לקבלת החלטות, הבחירה תלויה בך.

השתתפות בקבוצת תמיכה לבני נוער הסובלים מהשפעות חמורות של לחצים ומתחים, מסייעת להתמודדות עם המצב. ההשתתפות בקבוצה מסייעת לבני הנוער ללמוד את כל שיטות ההתמודדות המסייעות לבני נוער אחרים, לשפר את תחושתם ולהשיב את איכות חייהם.

השפעות לחץ חברתי על בני נוער

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: