דיבור מתוך שינה

ניווט מהיר

דיבור מתוך שינה יכול להיות דבר מצחיק. לעיתים אדם מפטפט באופן שאינו מודע עם מקורבים סמויים מתוך שינה, או שאולי הוא "משוחח" שלא במודע עם אדם קרוב מתוך שינה. מצב זה הוא מעשה של דיבור בזמן השינה. זוהי התנהגות חריגה המתרחשת בזמן השינה, הנחשבת לתופעה שכיחה ביותר ובדרך כלל אינה מצביעה על בעיה רפואית.

הפטפוט הלילי עשוי להיות בלתי מזיק, או שהוא עשוי להיות מדורג. לעיתים, המאזינים לדיבור הלילי עלולים למצוא את תוכן הדיבור תוקפני או וולגרי. דברנים בשינה בדרך כלל מדברים כחצי שעה בלבד בכל פעם, אך חלק מהאנשים הסובלים מהפרעה זו עשויים לדבר פעמים רבות במהלך לילה.

הדיבור עשוי להיות רהוט במיוחד, או שהוא עשוי להיות מאופיין במלמולים הקשים לפענוח, כרוך בצלילים פשוטים או מאופיין בנאומים ארוכים ומעורבים. דברנים מתוך שינה בדרך כלל נראים כאילו הם מדברים לעצמם, אך לעיתים הם נראים כאילו הם ממשיכים שיחות עם אחרים. הם עשויים ללחוש או לצעוק. האדם המדבר מתוך שינה בדרך כלל אינו מודע למעשיו. בדרך כלל, אנשים אומרים לו ששמעו אותו צועק באמצע הלילה, או שמישהו עלול להתלונן שהדיבור הלילי שלו הפריע לו במהלך כל הלילה.

אנשים רבים מדברים בשנתם. מחצית מכל הילדים בגילאים שבין שלוש לעשר, וכחמישה אחוזים מהמבוגרים מפטפטים לאחר שהם נרדמים. ההתבטאויות עשויות להתרחש מעת לעת או מידי לילה. סקר שנערך בשנת 2004 הראה כי למעלה מאחד מתוך עשרה ילדים צעירים מדברים בשנתם במשך מספר לילות בשבוע. בנות מדברות יותר בשנתן מאשר בנים, ומומחים סבורים כי תופעה זו עשויה לעבור בתורשה.

הגורמים לדיבור מתוך שינה

הסברה הנפוצה היא כי תופעה זו מתרחשת בעת חלימה, אך מדענים עדיין אינם בטוחים אם פטפוט זה קשור להזיות ליליות. הדיבור עשוי להתרחש בכל שלב של השינה. דיבור מתוך שינה מתרחש בדרך כלל בעצמה והוא לרוב בלתי מזיק. יחד עם זאת, במקרים מסוימים, עשויה התופעה להצביע על סימן למצב הפרעת שינה או מצב בריאותי חמור יותר.

ביעותי לילה ונדודי שינה הם שני סוגים של הפרעות שינה הגורמות לחלק מהאנשים לצעוק במהלך השינה. הביעותים בדרך כלל כרוכים בצרחות מפחידות, התחבטויות ובעיטות. קשה להעיר אדם הסובל מביעותי לילה, וילדים הסובלים ממצב זה בדרך כלל מדברים במהלך רוב הלילה וסובלים מלילות ללא שינה. אנשים עם נדודי שינה עשויים לצעוק, להאנח ולפעול מתוך חלומותיהם, לעיתים קרובות באלימות.

דיבור מתוך שינה עלול להתרחש אף עם הליכה מתוך שינה והפרעות אכילה הקשורות לשינה לילית, מצב בו אדם אוכל במהלך השינה. גורמים אחרים כוללים תרופות מסוימות; מתח נפשי; חום גבוה; הפרעת בריאות הנפש; ושימוש בסמים.

טיפול בדיבור מתוך שינה

מומלץ להתייעץ עם מומחה שינה, אם הדיבור הלילי מתרחש באופן פתאומי בקרב אנשים מבוגרים, או אם הוא כרוך בהפרעה לאנשים אחרים, פחד עז, צרחות או פעולות אלימות. אם הילד סובל מבעיות שינה, מומלץ להתייעץ עם רופא ילדים.

המומחה לשינה ישאל את האדם הסובל מהפרעה זו או את שותפיו לשינה אודות הימשכות התסמינים. יש לזכור אם התופעה התחילה בילדות. לא קיימות בדיקות אבחון לדיבור מתוך שינה, אך הרופא עשוי להזמין בדיקות כגון מחקר שינה או הקלטת שינה, אם קיימים סימני הפרעת שינה אחרים. לעיתים רחוקות דורש המצב טיפול פסיכולוגי, אך אם הוא נובע מהפרעה אחרת חמורה יותר או מצב רפואי הניתן לטיפול, הרופא יסביר את אפשרויות הטיפול.

לקריאה נוספת:

דיבור מתוך שינה מתוך אתר WebMD  – אנשים שמדברים מתוך שינה בדרך כלל לא זוכרים דבר ממה שאמרו בזמן השינה.

אוניברסיטת בר אילן –  מאמר בנושא בעיות שינה : אינסומניה, היפרסומניה (הירדמות יתר) ופאראסומניה.

אוניברסיטת הרווארד, בית הספר לרפואה – מאמר בנושא שינה ובריאות הנפש : בעיות שינה שכיחות במיוחד בקרב חולים עם חרדה, הפרעה דו קוטבית, והפרעת קשב וריכוז היפראקטיבית (ADHD).

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: